Sandwich Factory

  1. Sandwich Factory (meals and plus dollars)
    1. Breakfast Options
      1. Egg & Ham – you can order this as a burrito, as a sandwich, or on a croissant, but the healthiest is the sandwich option with whole-wheat bread.
        1. Cost – $4.95
      2. Egg – this also comes as a burrito, a sandwich, or on a croissant, and the healthiest is the sandwich with whole-wheat bread.
        1. Cost – $4.95
      3. Scrambled Eggs Side – don’t be fooled by the word “side” – I’ve seen this dish before and it’s enough to be a meal.
        1. Fun Fact – Eggs are a great breakfast food! According to Sandi Busch, writer for Livestrong.com, protein is essential in the morning. It “helps balance blood sugar because it’s digested slowly.” We need that to keep us full and focused during class and studying.
        2. Cost – $1.75
      4. Guacamole (side) – add this to any sandwich for a creamy kick that’s full of healthy fats from the avocado.
        1. Cost – $0.75
      5. Oatmeal – “just oats and water”. So, yeah, duh.
        1. Fun Fact – Oatmeal is the best food to eat for breakfast, according to ABC News, because it has “beta-glucan, a type of fiber that’s been shown to help lower cholesterol when eaten regularly.” Fiber, like protein, helps keep us busy, stressed students satisfied and ready to power through long days.
        2. Check out this overnight oats recipe – you can prep everything the night before (even without a kitchen) and enjoy it on your way out the door in the morning.
    2. Specialty Sandwiches 
      1. PBHB Sandwich – peanut butter, honey, banana, all on wheat bread.
        1. Cost – $4.75
      2. Chicken Cranberry Salad Sandwich – yes, it’s made with a little mayo, but it’s one of the healthiest options here. Make it healthier by asking for whole-wheat bread.
        1. Cost – $6.45
      3. Pesto Hummus Wrap – get it in a whole-wheat tortilla and you’ve got a nutritious vegan meal!
        1. What’s so healthy about hummus? Read more here.
        2. Cost – $5.45
      4. Turkey and Provolone Sandwich – protein from the turkey and cheese, healthy fats from the guac, and fiber from the whole wheat bread.
        1. Cost – $6.45
      5. Extra meat – if you’re uncontrollably hungry (try not to get to that point), you can ask for extra meat for $1.00.
        1. To avoid feeling ravenously hungry, check out these easy and tasty snack recipes.
      6. Soup du Jour – soup of the day…
        1. Fun Fact – soup is a great low-calorie, appetite-controlling pick for lunch and dinner. Fitness-inspiration Jillian Michaels loves it because it’s filling, can provide “a full serving of vegetables in one bowl”, and “can be quick and easy”. Most people won’t turn down a hot bowl of soup, so its a “good meal choice for even the pickiest eaters.”
        2. Cost – $2.50

Check out this interactive Google Map of a few of the dining options available in the University Union.

 

Healthy food is available here day and night, but mornings and afternoons are the perfect times to head to Sandwich Factory - there's no line!
Healthy food is available here day and night, but mornings and afternoons are the perfect times to head to Sandwich Factory – there’s no line!
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s